Про район



 Адміністративна карта Бердичівського району


 Районний центр м. Бердичів

Адреса  Бердичівської районної державної адміністрації:
 Поштовий індекс 13300, м. Бердичів, площа Соборна, 23
 Код (04143) Телефон: 4-26-00, факс: 2-00-40
 Електронна адреса:  berd_tr@gala.net

  Адреса  Бердичівської районної ради 
Поштовий індекс 13300, м. Бердичів, площа Соборна, 23
Код (04143) Телефон: 4-27-00, факс: 4-27-01
Електронна адреса: Berd_rayrada@ukr.net
Загальні відомості про Бердичівський район
 Дата утворення: 22 вересня 1937 року

Площа: Площа району — 865,2 квадратних кілометри (0,9 тис. кв. км.). Це складає лише 0,14% від площі всієї України, або 2,9% території Житомирської області. За розмірами території Бердичівський район можна прирівняти до Володар-Волинського, Дзержинського, Червоноармійського, Черняхівського районів Житомирської області, проте його площа більша за територію Брусилівського та Любарського районів.

  Географічні дані:

      Бердичівський район розташований на півночі України, займає південну частину Житомирської області, лежить на північному схилі Придніпровської височини. Територія Бердичівського району розміщена на північ від екватора та на схід від нульового меридіану. Клімат помірно-континентальний, ґрунти перехідні від підзолистих до чорноземних.

       Гідрографія району представлена річками Гнилоп’ять, Гнилоп’ятка, Коднянка, Гуйва, Терехова, а також багатьма струмками, всі річки відносяться до басейну річки Тетерів.
     Територія міста Бердичева і Бердичівського району відноситься до історико-географічної області Правобережної України, перебуваючи на межі Волині і Поділля.

        Вся територія району повністю розташована в природній зоні лісостепу. Рельєф території дозволяє проводити різноманітні сільськогосподарські роботи, будувати шляхи сполучення, промислові підприємства, житлові та інші об’єкти соціально-культурного призначення.
     Вигідним є також економіко-географічне розташування району, яке створює передумови всебічного розвитку його господарства. Через територію району пролягли зручні транспортні шляхи державно-регіонального рівня Виступовичі – Могилів-Подільський; місцево-територіального рівня Кременець - Біла Церква, Бердичів – Хмільник. В Бердичеві перетинаються залізничні магістралі Санкт-Петербург-Одеса і Козятин-Шепетівка, які сполучають його з Києвом, Львовом та іншими містами.

Кордони:
         На півночі район межує з Житомирським на сході — з Андрушівським, на заході — з Чуднівським районами Житомирської області, на півдні — з Козятинським, а на південному заході — з Хмельницьким районами Вінницької області. Найбільша протяжність адміністративної межі з Козятинським районом, яка досягає близько 54 кілометрів, а найменша — з Хмільницьким районом, і становить близько 11 кілометрів. Загальна протяжність сучасних меж Бердичівського району складає 165 кілометрів.

Коротка історична довідка
      Територія району була заселена у ІІ тисячолітті до н.е. Про це свідчать багаточисельні історичні пам’ятки, знайдені археологами на берегах річки Гнилоп’ять та її притоках, які представляють культуру  багатьох народів різних історичних епох, починаючи від неоліту. Багато з них виявлено відомим археологом-краєзнавцем, патріотом рідного краю, уродженцем села Бистрик Гаврилом Григоровичем Богуном (1901-1981). А відоме Райківецьке городище поблизу села Райки стало класичним для вивчення історії середніх віків нашої держави після проведених тут розкопок у 50-роках ХХ століття.
       Відоме історикам і с.Слободище. Саме під цим селом у серпні 1659 року стояв із військом гетьман Юрій Хмельницький. Звідси він надіслав полякам листа про укладання мирної угоди, яка була підписана 17 жовтня 1660 року і увійшла в історію як „Слободищенський трактат”.
       Бердичівський район був створений у березні 1923 року з центром у с.Махнівка ( тепер смт.Комсомольське Вінницької області) З березня 1925 року районним центром  стає м. Бердичів. Згодом район було розформовано і лише у 1937 році відновлено. Спочатку він входив до складу Київської області, а з 22 вересня 1937 року Бердичівський район стає складовою частиною Житомирської області.

Немає коментарів:

Дописати коментар